‘Morri’ në Kavajë bën kërdinë kokë më kokë në gjimnaz, mësuesit detyrohen të bëjnë …

Arsyet janë mëse të qarta që në gjimnazet përgjithësisht ka mungesa të mjeteve të formimin arsimor, si kompjuter, mjetet mësimore, por ka edhe diçka tjetër.

Një vajzë 15-vjecare i shkruan ish-kryeministrit Sali Berisha se e kanë përjashtuar nga shkolla pasi mësuesit atje e kanë nxjerr atë edhe 14 të tjerë me morra e kështu e mbyllen shkollën farë. Po… po morra nga ata që të hanë kokën.

“15 vajza i nxorën me morra dhe i larguan nga shkolla, gjë qe çoi edhe ne mbylljen e shkollës”-shprehet ajo. Më poshte keni postimin e plotë në llogarinë Facebook të Sali Berishës:

Postimi i plotë:

Mesazhi tro n dites i nje gjimnazisteje! Mbyllet shkolla nga morrat! Lexoni mesazhin e saj se ku eshte katandisur arsimi sot ne regjimin e Kakistokracise. sb Pershendetje z.Sali Berisha.. Me falni per shqetesimin,dhe per kohen qe po ju harxhoj duke lexuar kete mesazh.. Jam nje vajze,gjimnaziste ne shkollen e luzit te vogel..

Gjimnazi jone perballet me probleme te shumta si 1/mungesa etransportit te nxenesve,mbi 70%e nxenesve te shkolles se luzit paguajne cdo dite 2 mij lek t evjetra per transport 2:mungojn mjetet mesimore 3:mungojn pajisjet per oren e edukimit fizik 5:mungojne kompjuterat 6:ne dimer perballemi me problemin e te ftohtit ,dhe jemi det yruar te blejme rezistenca vet per ngrohje,dhe ne shumicen e tasteve kan qene jo funksionale pasi si ngren korenti..

7/problemi kryesor esht shfaq javen e fundit,,pasi erdhen disa gra te shendetesise,dhe kontrolluan nxenesit nga koka,dhe vetem me nje shikim,shumicen e nxenesve e nxoren te semure ,,me semundje,dhe i shiten me detyrim disa ilace.. Por kjo smjaftoi kurre,te nesermen filloi kontrolli per morra,dhe me shum se 15 vajza i nxoren me morra dhe i larguan,nga shkolla,gje qe coi edhe ne mbylljen e shkolles

Arrit ne nje pike ku dhe mesuesit nk benin msim dhe filluan ti thonin nxenesve morrsa ose zhulsa… Kjo eshtr shqiperia doktor Ky eshte arsimi Ky eshte shteti shqiptare Qe cdo dite shpik dicka pa lidhje per te rr jepur familjet shqiptare… Faleminderit doktor., Anonim ju lutem se keto te ngelin ne klase….